בעקבות על-בלימה

"בעקבות על בלימה" אינו טיול
 

בעקבות על בלימה הנו מסע, על גבול ישראל סוריה, בעקבות מצבה של אומה קטנה, מופתעת ומבולבלת, בימי אוקטובר הראשונים בשנת 73. ימים בהם כל הישות הציונית התנדנדה "על בלימה".
המסע מספר את סיפורם הייחודי של לוחמי חטיבת השריון 188 במלחמת יום הכיפורים. סיפור ששנים ארוכות, עד יציאת הספר לאוויר העולם, לא מצא את מקומו הראוי בפנתיאון הגבורה של מדינת ישראל.
במהלך הסיור נתוודע למקומות ונכיר –  בהמחזה ודמיון מודרך – את הלוחמים, שעשו את ההבדל בין המשך קיומה של מדינת ישראל לחדלונה. כפשוטו

 

למי הסיור מיועד – פרטים והרשמה

"בעקבות על בלימה" מיועד (בעיקר*לקבוצות מאורגנות מראש, הפונות אלי ומתאמות אתי מועד לסיור
 

המסע מתנהל בחודשים ספטמבר-נובמבר ומרץ-מאי, במהלך כל ימי השבוע.

קבוצה מאורגנת  (יכולה להתנהל באחד משלושה האופנים הבאים):
1. שכירת מיניבוס/אוטובוס שיאסוף את הקבוצה מנקודה הסמוכה למגורים/מקום עבודה ובסיומו של יום יחזירם לאותה נקודה. אני מצטרף להסעה במתחם צומת מחניים/קניון חצור הגלילית (שימו לב!  בחלופה זאת הנהג יידרש לנהוג יותר מ-12 שעות. יש לקבל אישור לכך מחברת ההיסעים ו/או לארגן מראש נהג נוסף).

.2 שכירת מיניבוס/אוטובוס שיאסוף את הקבוצה ממתחם צומת מחניים/קניון חצור הגלילית (נקודות ההתחלה של כל הסיורים) ויחזירם לשם בסיומו של יום. חלופה זאת מחייבת הגעה עם כלי רכב פרטיים עד מתחם צומת מחניים/קניון חצור הגלילית. אני מצטרף להסעה במתחם צומת מחניים/קניון חצור הגלילית.

3. שיירת מכוניות. מפגש אתי במתחם צומת מחניים/קניון חצור הגלילית. הובלת הסיור ברכבי הפרטי. פיזור בתל א-סאקי

* מצטרפים פרטיים (שאינם בקבוצה מאורגנת):
1. פעמיים בשנה אני מוציא סיור מכוניות פתוח לקהל הרחב. נרשמים. באים עם הרכב הפרטי למתחם צומת מחניים/קניון חצור הגלילית. פוגשים אותי שם. מסיימים בתל א-סאקי.

2. לעתים קיימת אפשרות לצרף מכונית/זוג אנשים לשיירת מכוניות של קבוצה מאורגנת ו/או למיניבוס/אוטובוס שלהם. תלוי בכמות האנשים בקבוצה המאורגנת ובהסכמת ראש הקבוצה

לוח זמנים, מנהלות עלות (לכל סוגי הקבוצות)

נקודת התחלה: מתחם צומת מחניים או קניון חצור הגלילית.
 

שעת התחלה/קבוצות באוטובסים: (שיחת פתיחה): 07:30 (שעון חורף) 08:30 (שעון קיץ). 

שעת התחלה/קבוצות בשיירת מכוניות: (שיחת פתיחה): 07:00 (שעון חורף) 08:00 (שעון קיץ). 
 

מהלך הסיור בוקר-צהריים: עצירה ראשונה באנדרטת משמר הירדן (רק שיירת מכוניות); סיור והסברים בחזית צפון רמת הגולן: גזרת מוצב 105, מוצב הבוסטר, תל שיפון (קבוצה שמנוידת באמצעות מיניבוס/אוטובוס, תקבל הסברים והרחבות גם במהלך הנסיעה).
 

מהלך הסיור אחר הצהריים: סיור והסברים בגזרת חזית דרום רמת הגולן: ציר חזקה-חושניה, תל פזרה (או מסגד חושניה), ציר הנפט, כתף תל פארס, תל א-סאקי (קבוצה שמנוידת באמצעות מיניבוס/אוטובוס, תקבל הסברים והרחבות גם במהלך הנסיעה.)
 

נקודת סיום:
מכוניות פרטיות – תל א- סאקי.
מיניבוס/ אוטובוס – מתחם צומת מחניים או קניון חצור הגלילית.

מועד סיום משוער: 18:00-17:30 (שעון חורף); 19:00-18:30 (שעון קיץ)
 

הערה חשובה: הסיור לא מתאים לילדים (מפאת תכניו ועומס המלל)

מנהלות וכללי (התיאום והתשלום באחריות הקבוצה)
שכירת מיניבוס/אוטובוס למהלך היום כולו (לקבוצות שמנוידות ע"ג מיניבוס/אוטובוס).
מזון ושתייה למהלך היום כולו
 

ארבע אפשרויות לארוחת הצהריים: תזונה בארגון עצמי של הקבוצה/משתתפים בפריסה בשטח (חניון חטיבה 679 למרגלות תל שיפון); קייטרינג שמגיע לשטח; הסעדה מיוחדת בעין זיון, אורטל או מרום הגולן; מסעדת 'הבוקרים' בקיבוץ מרום גולן (שלש האפשרויות האחרונות דורשות תיאום מראש של הקבוצה). 

הערה חשובה: במהלך הסיור אנחנו לא עוברים דרך שירותים מסודרים. היכונו לגילוי מחדש של שירותי השטח cheeky

עלות מדריך (בנפרד מעלות התחבורה, עבור הדרכה בלבד):
הדרכת מיניבוס – עד 20 איש – 2,750 ₪ + מע"מ 
הדרכת אוטובוס – מעל 20 איש – 3,500 ₪ + מע"מ
הדרכת כלי רכב פרטיים – רכב בודד (עד 5 נוסעים ברכב) – 500 ₪ + מע"מ. מינימום כלי רכב לסיור 8 ו/או לא פחות מ- 4,000 ₪ + מע"מ להדרכה

 

מדיניות ביטולים
עד שבוע לפני מועד הטיול – ללא חיוב.
משבוע ועד 96 שעות לפני מועד הטיול – יחויב המזמין ב-50% מהמחיר הנקוב
מ-96 שעות לפני מועד הטיול ועד המועד – יחויב המזמין במלוא המחיר הנקוב

המלצות
כיסאות כתר/ מתקפלים אישיים. משקפי שמש. כובע. קרם הגנה (בחודשים החמים). בגדים חמים/עליונים (תמיד! ובעיקר בחודשים הקרים).
הערה חשובה 1: במהלך הסיור אנחנו לא עוברים דרך שירותים מסודרים. היכונו לגילוי מחדש של שירותי השטח   cheeky

הערה חשובה 2: קבוצות שאינן נעזרות בשירותי קייטרינג/הסעדה יש להביא את כל המזון והמים למהלך הסיור. אנחנו לא עוצרים במסעדות/קיוסקים!

הערה חשובה 3: ראש קבוצה המגיעה ברכב ציבורי (מיניבוס/אוטובוס) נא וודא עם חברת ההיסעים שמערכת השמע ברכב שאתה שוכר במצב מיטבי!!!  מערכת לא תקינה עלולה לפגום קשות בחוויית הסיור. 

מכתבי מטיילים בעקבות על-בלימה

 

אבירם ידידי היקר ,
מוריד בפניך את הכובע על הסיור שהעברת אתמול. אתה מספר סיפורים מעולה, עם כל הסעיפים הנלמדים והלא הנלמדים – פאוזות, דרמטיזציה, רצינות, שמירת קהל היעד בזרימה , מתח וקשב לאורך כל היום. מדהים! עשית את זה מדהים יפה , מרגש ומרתק. הקטע על תל א-סאקי היה מדהים והדהים גם אותי באופן אישי, אני שכבר הייתי אתך שם באירוע דומה וחשבתי שכבר לא תוכל לחדש לי הרבה, לפחות במתודות העבודה והעברת סיפורים. באמת כל הכבוד!
שא ברכה מספר הסיפורים- והמשך בדרכך זו , ככה נוצרה עוד מן העבר הרחוק, מורשת כל העמים והשבטים בתבל וגם של עם ישראל. ומורשת בעצם מהווה את העוגן והדגל סביבו אנו בונים את השבט/ עם , סביבו מלכדים את העם , בעזרתו מגיעים למטרות ויעדים ועליו אנו גם מקדישים את חיינו.

שלך בהערכה רבה – ניר

* * * * *

אבירם היקר,
כשעלה בראשי הרעיון לטיול בעקבות הספר, כשעברתי עם משפחתי ליד אנדרטת החטיבה בחול המועד הפסח, המחשבה שלי הייתה צנועה – שטיול כזה יעזור לי ולאחרים לקשר בין התיאורים בספר וההתרחשויות בשטח. כמובן שהטיול היום השיג מטרה זו, אך זה ממש לא היה החלק העיקרי בטיול. אבירם, ההדרכה הייתה לעילא ולעילא וגם הארת זוויות חדשות על האירועים ברמה הלאומית שכולנו מכירים, אך כמו ששמת לב ההתרגשות והדרמטיות בה העברת את הסיפור ההרואי של חיילי ומפקדי החטיבה דבקה ברבים מהמשתתפים. כשעמדנו בתל פארס ובתל סאקי ניסיתי ללא הצלחה לדמיין אותי עומד שם ומאופק עד אופק רואה את הטורים הסוריים שועטים קדימה, מיגים מלמעלה, האדמה רועדת מעשרות אלפי נפילות ארטילריה וביני ובין הגליל אין אף אחד אחר. איזו חוויה מרגשת הענקת למשתתפי הטיול. תבורך אתה וכל מי שהיה שותף לפרויקט החשוב הזה לתיקון העיוות ההיסטורי. היית לפה ל 80 החללים ולכל הנותרים בחיים שלא היה מי שיספר את סיפורם ויכאב את כאבם.

בידידות והערכה,
יונתן

* * * * *

טיילתי איתך אתמול , שבת 20.11 ברמת הגולן בעקבות ספרך – על בלימה.
חזרתי מאד נרגשת ועם המון המחשבות.
במלחמה הייתי ילדה בת 13 ואני חייבת לומר שיש דברים שחידשת לי משום שפשוט לא ידעתי אותם, אבל מעבר לזה רציתי להחמיא ולומר שלרתק אותי לאורך יום שלם ואינטנסיבי כל כך זו לא משימה קלה ואתה הצלחת לעשות זאת בדרכך המיוחדת, האינטליגנטית, בשפה שנונה וזורמת ועם המון רגש. מרגש להתבונן בך ולהקשיב לך ולהבין שלקחת את הפרויקט הזה במלוא הרצינות, נכנסת לתוכו ועשית מצווה גדולה. עוד יותר מרגש לראות שלא נחת גם אחרי שהספר יצא לאור ואתה ממשיך להעביר את הסיפור גם דרך טיול מרתק. הטיול עורר בי צורך לרכוש את הספר ולקרוא את הסיפור במלואו.

ישר כח, טוב שיש בקרבנו אנשים כדוגמתך.

בברכה,
טלי

3 תגובות ל בעקבות על-בלימה

 • עליזה אבולעפיה  הגיב:

  הי אבירם

  אנחנו מעוניינים בטיול בעקבות על הבלימה. אנחנו קבוצת משפחות הורים עם חברה חיילים , סטודנטים וגם מספר ילדי 13
  שנשמח שיחשפו גם הם.

  אשמח לשמוע או להתכתב כדי לתזמן טיול
  תודה עליזה

 • עוזי רוזן  הגיב:

  הנושא: טיול בעקבות הספר על בלימה

  אבירם, תודה אישית ובשם כל 7 המשתתפים מעין -השופט !
  הטיול אשר נערך אתמול בעקבות הספר על בלימה היה מסקרן, מעניין ו"כואב".
  הנוף משגע , מזג האוויר מצוין למרות החששות מהגשם,
  התפאורה הטבעית של הירי והנפילות בקוניטרה, הוסיפו נופך מוחשי לסיפור!

  אנו מודים לך על:
  ההסברים המאלפים, הסיפורים המפורטים
  ובעיקר האדרת הלוחמים והנופלים, לא ויתרת על אף שם.
  מעריכים את כישרונך לשקף את העובדות והמחזת העבר אשר נעשית עם הרבה פאתוס ורצון טוב.
  בנוסף תודה על 2 ספריך שנקראו בשקיקה.
  מצפים לטיול הבא בעקבות הספר "בשם שמיים".
  חזרנו הביתה מאוד מסופקים מהיום האינטנסיבי בהובלתך.
  למרות היום הארוך והנושאים המסופרים הכאובים,
  יצאנו ללא הרגשה של עייפות ורצון לעוד.

  תודה גדולה בשם כולנו,
  עוזי רוזן

 • דוד מעין  הגיב:

  אבירם שלום, אני תושב הציפורן של אצבע הגליל, הייתי לפני שנה בסיור שלך עם קבוצת גליל עליון (רקפת) והתרשמותי מהסיור השאירה בי רישומה כל הזמן ועד היום. במלחמה השתייכתי לפלוגת הג'יפים של גדוד הסיור מס' 288 האוגדתי של אוגדת מוסה פלד והסיור המרשים העצים את מאורעות המלחמה שחיה אצלי עדיין. בעקבות הסיור נמשכתי לקרוא את ספרך ושני בני בלעו אותו כמוני וברצוננו להצטרף לאחד מסיורי "כלי רכב פרטיים". גם בתודעתי נוצר הרושם שחטיבה 188 בעצם נשברה ונמחקה וכל הכבוד לך על הספר והסיורים ששינו לגמרי את התמונה ומאז אני משתדל לשנות התמונה בכל הזדמנות. כל הכבוד לפועלך, לחטיבה בפרט ולעם ישראל בכלל. תודה, תודה. אודה לך אם תודיע לי את מועדי הסיורים האלה כדי להרשם. חזק ואמץ, דוד מעין.

השאר את תגובתך